FCS Polska
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

🌊💥🏄‍♂️ Nowa dostawa ubrań surfingowych Vissla 🌊💥🏄‍♂️

Leash - jak wybrać leash do deski surfingowej

blog FCS Polska
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Wydawałoby się że przy wyborze leash'a nie ma większej filozofii i pierwszy lepszy będzie dla nas dobry. Nic bardziej mylnego, leash to jeden z ważniejszych elementów naszego sprzętu, który stoi na straży naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa naszej deski oraz wszystkich osób na spocie. A to i tak jeszcze nie wszystko, dochodzi jeszcze komfort pływania, ale o tym więcej napiszemy poniżej. 

Budowa leash'a - jak zbudowany jest leash do surfingu

budowa leasha do surfingu
 
Budowa leash'a surfingowego - Opaska na nogę

Zacznijmy od opaski na nogę, która zapewnia komfort podczas pływania. Opaska w wewnętrznej części powinna być wyłożona miękkim, przyjemnym dla nogi materiałem. Każdy leash jest zapinany na rzep, który musi być mocny i wytrzymały, tak żeby przy upadkach nie zgubić deski. Niektóre leash'e mają dodatkowe zabezpieczenie w postaci takiego małego 'języka' z rzepem, który zapobiega możliwości odpięcia się rzepa przez przepływającą wodę. Zdarzają się też sytuacje w których chcemy szybko pozbyć się deski, dlatego konieczne jest duże, solidne oczko za które możemy pociągnąć jeżeli chcemy odpiąć leash'a. Bardzo przydaje się również antypoślizgowa powierzchnia wewnątrz opaski. 

leash do surfingu od fcspolska
Jak zbudowany jest leash do surfa - Linka

Kolejnym elementem jest linka łącząca deskę z surferem, która występuje w różnych grubościach i długościach. Wymiary linki dobiera się do długości deski i wysokości fal na których planujemy pływać. Długość leash'a musi być wybrana właściwie ponieważ: zbyt krótki leash zwiększa szansę na uderzenie deski w nasze ciało; a za długi leash zwiększa zasięg w jakim deska przemieszcza się po upadku i naraża wszystkie osoby w pobliżu na uderzenie.

linka od leasha do surfingu
Budowa leash'a do surfingu - Rail Saver

Rail saver to bardzo niedoceniany element przez wielu surferów, nawet tych zaawansowanych - często ze względu na niewiedzę. Jest to specjalna osłona, wykonana z miękkiego i odpornego materiału. Rail saver ma za zadanie chronić rufę deski przed uderzeniem w trakcie upadków i wszystkich mielonek. Jeżeli sznurek łącząca deskę z leash'em, będzie za długi to w trakcie uderzeń uszkodzi rufę naszej deski. Na początku powstają tylko tzw. małe pajączki, ale na większych falach zbyt długi sznurek może zniszczyć całkowicie naszą rufę - widzieliśmy takie przypadki nawet na Bałtyku :-)

leash do surfingu swivel
Z jakich elementów zbudowany jest leash do surfingu - Swivel

Swivel unika skręcania się leasha wokół naszych nóg i deski. Wykonany powinien być z jak najlepszych materiałów. Dobry leash powinien mieć dwa swivele, od strony surfera i od strony deski, tylko wtedy funkcjonuje tak jak powinien. Szukajcie i kupujcie tylko leashe z porządnymi dwoma swivelami - to dużo zmienia!

wybór leasha do surfingu
Jak wybrać odpowiedni leash do surfingu - Długość leash'a

Długość leash'a dobiera się do długości deski, im dłuższa deska tym dłuższy leash. Zasada jest dość prosta, leash surfingowy musi być minimalnie dłuższy od naszej deski, żeby zminimalizować szanse na uderzenie deski w nasze ciało.

Poniżej dwa przykłady jak właściwie dobrać leasha do deski surfingowej:

- rozmiar deski w zakresie 5'6-6'5 - długość leasha 6'0

- rozmiar deski w zakresie 6'6-7'5 - długość leasha 7'0

Właściwy wybór leash'a surfingowego - Grubość leash'a

Grubość leash'a dobieramy głównie do wielkości fal na jakich planujemy pływać, im większe fale tym konieczna większa wytrzymałość leash'a. Najpopularniejsze leash'e w rozmiarach od 6' do 8' z reguły mają grubość 6 - 7 mm i to jest standard na fale od 1 do 3 metrów. Na większe fale od 3 do 5 metrów warto zaopatrzyć się w leash'a o grubości 8 mm. Fale big wave, czyli 5 metrów i więcej to już leash'e o 9 mm, a nawet 11 mm. Grubszy leash powoduje większy drag za deską, czyli hamowanie, obciążenie które jest odczuwalne w trakcie płynięcia na fali. Przykładowo zawodnicy starają się dobierać jak najcieńsze leash'e. Dobre marki mają w swojej ofercie modele Comp(Competition), maksymalnie odchudzone tak żeby nie ograniczały w żaden sposób surfera na fali. Grubość takiego leash'a to z reguły 5 - 6 mm. Leash comp jest również bardzo fajnym rozwiązaniem dla młodych surferów, którzy pływają na małych falach. Podsumowując: leash powinien być dobrany tak żeby wytrzymał w warunkach jakich pływamy, ale nie ma sensu wybieranie leash'a grubszego 'na zapasa' ponieważ drag za deską to nic przyjemnego :-)

jak wybrać leash do surfingu

Pływasz na Bałtyku i masz deskę o długości 5'6-7'5 - wybierasz klasycznego leasha o długości 6'0 - 7'0 i grubości 7 mm.

Pływasz zawodniczo, na małych falach, lub jesteś małym surferem - wybierasz leasha comp o długści 5'0 - 6' 0 i grubośc 5 - 6 mm.

Pływasz na Jaws, na dużych falach - wybierasz leash'a dłuższego od swojej deski i co najmniej o grubości 9 - 11 mm.

Jakie wyróżniamy rodzaje leash'ów'

Wyróżniamy kilka rodzajów leash'y, które zmieniają się w zależności od stylu pływania:

  • Surfingowe, klasyczne z opaską na kostkę;
  • Longboardowe, z szerszą opaską, ze względu na zapinanie pod kolanem na łydce;
  • Big wave, spora grubość i system bezpieczeństwa umożliwiający błyskawiczne odpięcie się od deski;
  • SUP Race/Freeride, ze sprężyną, która skraca mocno leasha, żeby nie wystawał poza deskę i nie powodował oporów;
leash do surfingu rodzaje
Jak dbać o leash'a, tak żeby jego żywotność była jak najdłuższa.

Popularne wśród początkujących surferów zawijanie leash'a o finy, które powoduje mocne skręcanie się leash'a(na przykład wokół nóg jak czekamy na fale) i delikatne nadłamywanie/osłabianie się linki. Najlepiej leash'a nie zwijać tylko po prostu luźno wrzucić do pokrowca/skarpety na deskę.

Po zakończonym surfingu, warto złożyć właściwie rzep z opaski na nogę tak żeby nie niszczył się w trakcie transportu.

Najlepsze dwie propozycje według FCS Polska.

FCS Freedom leash - spora rewolucja na rynku surfingowym. FCS dwa lata temu wypuścił nowy model leasha, który jest 30% bardziej wytrzymały, 30% lżejszy i 30% cieńszy. Ergonomiczna, bardzo solidna opaska na nogę oraz maksymalnie odchudzona i wytrzymała linka to najważniejsze cechy. Freedom leash dostępny jest tylko w rozmiarze 6'0. 

leash od fcs

FCS Allround leash - klasyk, nasz ulubiony i najpopularniejszy leash w naszym sklepie. Najwyższej jakość materiały, topowe wykończenie oraz solidna konstrukcja. Leash allround dostępny jest w kilku rozmiarach, grubościach i kolorach.

FCS Allround leash

 

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium