Oczywiście pływać na surfingu bez fal się nie da, ale akurat w tym przypadku skupiamy się wyłącznie na aspekcie szkoleniowym. Jak trenować surfing, kiedy nie ma fal?
Pierwsza formą treningu „poza wodą” jest oczywiście trening fizyczny. Wzmacniając nasze ciało oraz zwiększając mobilność pozwolimy sobie wyciągnąć z każdej sesji tyle ile się da. Trzeba jednak pamiętać aby ćwiczenia, które wykonujemy odzwierciedlały ruchy które wykonujemy na surfingu.
Kolejną formą rozwijania się jako surfer jest trening surfskate, który pozwala nam pracować nad tym co najważniejsze czyli nad tzw. pamięcią mięśniową. W naszej opinii surfskate jest nieodzownym elementem progressu. Nie ważne czy mieszkasz nad oceanem czy daleko od fal.
2. Które z manewrów wykonywanych na wodzie można ćwiczyć na desce surfskate?
Tak na prawdę surfskate pozwala na trenowanie niemalże wszystkich manewrów surfingowych. Poczynając od najbardziej podstawowych takich jak bottom turn, speed generation czy re-entry, kończąc na wszelkiego rodzaju aerialach. Oczywiście większość z nas skupia się głównie na tych podstawowych czyli bottom turn, hit the lip, cutbuck czy carve. Jedynym manewrem którego nie przetrenujemy na sucho jest floater.
Poznaj nasze produkty
3. Co jest największą zaletą takiego treningu na sucho?
Bez wątpienia największym pozytywem treningu surfskate jest wyrabianie sobie pamięci mięśniowej, nad którą ciężko jest pracować w wodzie. Proces nauki w surfingu dzielimy na trzy podstawowe. Pierwsza to powtarzalność. To właśnie daje nam surfskate, powtarzalność naszych manewrów sprawia, że wyrabiamy sobie wyżej wspomnianą pamięć mięśniową. Drugi klucz to prędkość, bez której nie zrobimy nic. To też możemy wypracować na surfskate. Trzeci to podstawowe manewry, o których już wspominaliśmy. Podsumowując surfskate daje nam wiele możliwości, a poza "czystym" treningiem, jazda na surfskate to po prostu dobra zabawa.
4. No dobrze, czy zwykłe bujanie się na desce coś daje, czy to musi być konkretny trening oparty na odpowiednim programie szkoleniowym?
To zależy komu na czym zależy. W DonCoaching korzystamy z desek surfskate po to aby stawać się coraz lepszymi surferami. I tak jak to ująłeś „zwykłe bujanie” niestety nie będzie miało pozytywnego wpływu na nasz surfing, co więcej może nam nawet zaszkodzić, ponieważ nabierzemy złych nawyków (a te bardzo ciężko zmienić). Jeśli traktujemy surfskate jako trening pod surfing musimy podejść do tego w konkretny sposób i pracować nad ruchami jakie będziemy wykonywać później w wodzie. My opracowaliśmy swój plan treningowy korzystając z doświadczenia jak zdobyliśmy podczas dwumiesięcznej pracy z naszym trenerem na Teneryfie. Kładł on bardzo duży nacisk na trening surfskate, który był jego konikiem (zresztą Thiago był uczestnikiem warsztatów surfskate smoothstara).
Surfskate w Polsce - film prosto z Helu
Co to jest surfskate? Niby każdy już dobrze zna te deskorolki do surfingu po asfalcie, a jednak wciąż nie wszyscy wiedzą co można na nich zrobić. Postanowiliśmy nakręcić film i pokazać czym dla nas jest surfskate i co kochamy w nim najbardziej. Zebraliśmy ekipę naszych ulubionych ludzi i odwiedziliśmy kilka zacnych miejsc na Helu. Zobacz koniecznie!
czytaj całość »5. Czy żeby poczuć efekty treningu surfskate trzeba być "prosem" i śmigać w bowlu?
Trening surfskate jest stworzony dla każdego, niezależnie czy jesteś początkującym surferem i chcesz poprawić swoją postawę czy właśnie trenujesz do igrzysk olimpijskich i chcesz podszlifować swojego alley-oopa. Wystarczy trochę równego asfaltu i już można trenować podstawowe manewry. Bowl to wyższy poziom zaawansowania.
6. Zważywszy na to, że całe lato Don Coaching odbywa się w Polsce, jak duży nacisk kładziecie na surfskate w swoim programie szkoleniowym?
Zgadza się - całe lato spędzamy na półwyspie helskim z naszymi projektami. Niestety Bałtyk nie faluje z taka regularnością jaką byśmy chcieli. Mało tego zdarzają się ostatnio długie okresy bez fali. Z myślą o tym, przygotowaliśmy w DonCoaching specjalne treningi surfskate dla Bałtyckich surferów. „No flat days” pozwala nam nie marnować czasu w oczekiwaniu na Bałtyckie fale. Stąd pomysł naszych warsztatów i holistycznej podejścia do treningów surf&surfskate.
7. Czy na zagranicznych spotach z codziennym surfingiem ten stosunek bardzo się zmienia?
W miejscach gdzie fale są powtarzalne i pozwalają nam na regularny trening w dobrych warunkach więcej czasu będziemy spędzać w wodzie. Pomimo tego trening surfskate wciąż jest wpisany w nasz harmonogram pracy. Duża część zawodników z turu pomimo że ma perfekcyjne fale „w swoim” ogródku i tak trenuje na surfskate by doprowadzić swoje manewry do perfekcji. Trening na sucho tzw. „prep” jak go nazwaliśmy i surfskate jest u nas zawsze.
8. Na rynku jest wiele różnych producentów desek - jakie są najlepsze deski surfskate do treningu surfingowego i dlaczego?
Do naszych celów, czyli stricte progres surfingowy najlepiej sprawdza się Smoothstar. Jego konstrukcja (szeroki pokład, bardzo przyjemny mechanizm tracka) najlepiej odwzorowuje uczucie pływania w wodzie. Ta deska pozwala nam na trenowanie wszelkiego rodzaju manewrów z odwzorowaniem jeden do jednego tak jak to odbywa się w wodzie.
9. Których konkretnie modeli używa Team Don Coaching?
Wszystko zależy od wzrostu. Dobrze dobrana deska pozwala na odpowiednio szeroki rozstaw nóg i obniżoną pozycję, tak jak desce surfingowej. Bardzo lubimy modele Toledo#77 oraz Johanne Defay, bo mają też spory concave, co pozwala mieć więcej kontroli przy radykalnych manewrach. (Przeczytaj jak wybrać odpowiednią deskę Smoothstar - TUTAJ)
10. Jeśli ktoś chciałby spróbować surfingowego treningu surfskate, to gdzie najlepiej uderzać?
Zapraszamy wszystkich chętnych do nas na zajęcia surfskate. Pierwsze warsztaty odbędą się już 9 lipca (w najbliższą sobotę) na Helu. Jeśli okaże się, że będzie spore zainteresowanie, na pewno będziemy powtarzać to kilka razy w wakacje, a może i regularnie w trakcie roku. Robimy też prywatne zajęcia, więc jeśli ktoś akurat nie może dojechać na weekend, zapraszamy do kontaktu - na pewno się dogadamy.
10. Dzięki wielkie za rozmowę. Mam nadzieję do zobaczenia na warsztatach surfskate i co ważniejsze na wodzie!
Dzięki i do zobaczenia!
Don Coaching to Karolina Marczak, Michał Foltynowicz, Hubert Stevnert i Filip Juszkiewicz.