FCS Polska
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Wybór deski surfskate - Jak wybrać deskę surfskate?

blog FCS Polska
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Wybór deski surfskate - Jak wybrać deskę surfskate?

Deski surfskate w dość krótkim czasie stały się nierozłącznym elementem wyposażenia surferów na całym świecie. Wraz ze wzrostem popularności tego rodzaju deskorolek do surferów zaczęły dołączać kolejne grupy osób jeżdżących na deskach snowboardowych, deskorolkach i longboardach. Nie ważne czy jesteś na małym parkingu przy gondoli na lodowiec, krytym miejskim parkingu, czy po prostu na kawałku asfaltu przed domem, na desce surfskate wszędzie możesz dobrze pojeździć i zrobić solidny trening pod każdą z wymienionych dyscyplin.

Nauka i początki jazdy na desce surfskate

Jazda na deskach surfskate jest stosunkowo prosta; osoby które miały wcześniej dłuższy kontakt z jednym z tych sportów w zasadzie już podczas pierwszej próby zaczną wykorzystywać ich możliwości. Natomiast osoby całkowicie początkujące, będą potrzebowały zaledwie kilku sesji żeby poczuć się swobodnie. W Polsce jest już kilka szkół surfingu oraz trenerów deskorolki, którzy wyspecjalizowali się w szkoleniach surfskate - jeżeli tylko chcielibyście rozpocząć przygodę i nie mieliście wcześniejszego kontaktu z deskorolką, czy longboardem to warto skorzystać z ich usług.

Deski surferskate, a klasyczne deskorolki

Na pierwszy rzut oka deski surfskate przypominają klasyczne deskorolki, ale jak tylko przyjrzycie się trochę bardziej to zauważycie sporo różnic. Przede wszystkim deski surfskate w przednim traku mają zamontowany specjalny system, który pozwala na znacznie większe wychylenie deski, co przekłada się na dużą skrętność podczas jazdy. W tym artykule wymienimy kilka najważniejszych elementów na które należy zwrócić uwagę wybierając swoją deskę surfskate.

Długość deski surfskate (blatu)

Długość desek surfskate określana jest w calach i na początku najlepiej dopasować ją do naszego wzrostu. Poniżej znajduje się tabela w której rekomendujemy długość deski, do wzrostu i wagi rajdera. Jednak warto już tutaj zaznaczyć że długość blatu nie jest jedynym kluczowym parametrem przy wyborze deski surfskate.

 

Wzrost Waga Długość surfskate
>140 - 150 cm 25 - 60 kg 26” - 28”
150 - 160 cm 25 - 60 kg 28” - 30”
160 - 170 cm 55 - 75 kg 30” - 32”
170 - 180 cm 65 - 85 kg 32” - 34”
180 - 190 cm 75 - 95 kg 34” - 36”
190 - 200 cm 85 - 105 kg 36” - 38”
200 - 210 cm 95 - 115 kg 38” - 40”

 

Można dobrać długość deski tylko do swoich wymiarów i na pewno nie będzie to zły wybór. Jednak dla osób które znają swój styl jazdy i chcą jeździć w określonych miejscach, jak skateparki lub ulice miasta to ostateczny wybór może trochę różnić się od tego który przedstawia powyższa tabela. Wynika to z faktu, że np. dłuższa deska będzie trudniejsza w manewrowaniu i będzie lepiej symulować deskę surfingową. Krótsza deska będzie zwrotniejsza i poręczniejsza na mieście czy w skateparku. Z kolei dłuższa deska będzie lepsza podczas cruisingu i dłuższych tras. Są to natomiast czynniki, na które warto zwrócić uwagę mając już jakieś doświadczenie na desce - wtedy dzięki nabytym umiejętnościom, sami będziecie mogli zdecydować o odpowiednim rozmiarze dla siebie.

Szerokość deski surferskate

Zdecydowanie na ten parametr powinny szczególną uwagę zwrócić osoby z rozmiarem stopy powyżej 45 i szukać szerokiego blatu. Natomiast raczej szerokość jest dobierana przez producenta do długości tak żeby stosunek tych wymiarów był właściwy. Deski surfskate mają większą szerokość od klasycznych deskorolek i longboardów ponieważ im większa powierzchnia buta znajduje się nad blatem, tym większa kontrola przy szybkich zakrętach i radykalnych snapach.

Rozstaw traków deski surferskate, czyli wheelbase

Wheelbase bardzo mocno wpływa na charakterystykę deski i naszym zdaniem jest co najmniej tak samo ważnym parametrem co długość blatu. W dużym skrócie, węższy rozstaw traków zmniejsza promień skrętu, czyli możemy ciaśniej i szybciej skręcać, szerszy rozstaw traków zwiększa stabilność deski, ale zmniejsza jej zwrotność. Osoby, które szukają deski do ciasnych i radykalnych zawijek, czy jazdy w bowlu powinny wybrać mniejszy rozstaw traków. Natomiast do szybszej jazdy i długich stabilnych skrętów lepiej sprawdzi się większy wheelbase.

Jak mierzyć rozstaw traków deski surferskate

W deskorolkach i longboardach rozstaw traków mierzony jest od wewnętrznych śrub mocujących trak do deski. W deskach surfskate ten pomiar jest mierzony od jednej do drugiej osi traka, czyli od śrub trzymających kółka. Inne miejsce pomiaru jest spowodowane mechanizmem w przednich trakach, które mają bardzo różną budowę i często są mocno wychylone do tyłu poza obrys mocowania do blatu.

Przykładowe rozstawy traków:

  • deski typu Mini Cruiser 14” (35,5 cm)
  • deskorolki 14”-16” (35,5 - 40,5 cm)
  • deski surfskate 16”-20” (40,5 - 51 cm)
  • longboardy 30”-40” (76 - 101,5 cm)

Wheelbase wpływa na kilka cech które są bardzo zbliżone do tych w surfingu oraz w snowboardzie, mianowicie jest to prędkość, stabilność, radykalność oraz przyśpieszenie.

  • Prędkość - z szerszym rozstawem traków łatwiej można osiągać większe prędkości, a z mniejszym konieczna jest mocniejsza praca ciała i większa ilość skrętów żeby uzyskać taką sama prędkość.
  • Stabilność - deski z szerszym rozstawem są bardziej stabilne. Należy zwrócić uwagę na stosunek rozstawu traków do wzrostu; wheelbase 16” będzie stabilne dla osoby o wzroście 150 cm, ale już nie koniecznie dla kogoś o wzroście 180 cm.
  • Radykalność - skręty z większym wheelbase’m mają większy promień i są łagodniejsze, tak jak w przypadku desek surfingowych typu longboard. Natomiast skręty z mniejszym wheelbase’m są ciaśniejsze i bardziej radykalne.
  • Przyśpieszenie - o ile na dłuższych deskach z większym rozstawem traków łatwiej jest utrzymać prędkość i mniejszą pracą ciała można przyśpieszyć, to na mniejszych deskach z węższym rozstawem traków łatwiej i szybciej można ruszyć z miejsca, co sprawdza się bardzo dobrze na krótkich odcinkach i do jazdy w skateparkach.

Podsumowując, w celu wyboru swojego optymalnego rozstawu traków najlepiej jest zmierzyć swój stance, czyli komfortowy rozstaw nóg z którym czujemy się pewnie oraz stabilnie. Przykładowo jeżeli nasz stance wynosi 17”, to odpowiedni wheelbase będzie w przedziale od 16” do 18”. Należy tutaj pamietać o wymienionym powyżej wpływie rozstawu traków na charakterystykę deski. Jeżeli chcemy zwrotną deskę, do ciasnych i radykalnych zwrotów to wybieramy wheelbase 16”, jeżeli deska ma być stabilniejsza, szybsza, do spokojniejszej jazdy i długich karvingowych skrętów to wybieramy 18”.

Kształt blatu deski surferskate

Kształt blatu jest również bardzo ważnym czynnikiem, który mocno wpływa na charakterystykę zestawu surfskate. Tutaj pod uwagę weźmiemy:

  • Concave - wygięcie blatu

Podłużne wygięcie blatu, które wpływa na czułość oraz kontrolę. Głębszy concave daje nam lepszą kontrolę podczas radykalnych manewrów, ponieważ możemy się lepiej zaprzeć stopą o wygięty blat. Głęboki concave zwiększa również reakcję zestawu na pracę palce-pięty, czyli deska po prostu szybciej reaguje. Płaski blat jest lepszy do spokojniejszej jazdy, bez radykalnych manewrów podczas których wprowadzamy deskę w poślizg (snap). Taki kształt deski docenią również osoby z dużymi stopami.

  • Wygięcie taila i nose’a

Wygięcie taila między innymi daje możliwość zrobienia ollie na desce (ale zakładam że dla większości osób jeżdżących na deskach surfskate jest to mało istotne). Podgięty tail ułatwia również generowanie większej siły nacisku pod tylną noga podczas pompowania i dynamicznych skrętów. Podobnie jak w przypadku tylnego pada na desce surfingowej, podgięcie taila daje nam coś o co możemy się zaprzeć, a następnie włożyć więcej energii w wykonywany manewr.

W większość dostępnych desek na rynku tail jest podgięty. Podgięcie nosa jest mniej oczywiste i występuje tylko w niektórych modelach. Przeznaczenie to bardzo radykalne manewry na stromych kątach i jazda po skateparku. Podczas mocnych poślizgów kiedy tracimy kontrolę nad deską to podgięty nose jest ostatnim miejscem, w którym nasza przednia noga może ponownie złapać kontrolę nad deską.

Kółka w deskach surfskate - wymiary, kształt i twardość

 

Podsumowanie poradnika - Jak wybrać deskę surfskate

Warto zaznaczyć że producenci nie bez powodu oferują gotowe zestawy, z odpowiednio dobranym blatem, trakiem oraz kołami. Wszystko jest sprawdzone i przetestowane, w taki sposób żeby jak najlepiej do siebie pasowało. Po wyborze odpowiedniego blatu, który pasuje do Waszych wymiarów i stylu jazdy, zalecamy zaufać producentom w kwestii doboru kółek.

Ten poradnik powinien ułatwić Wam wybór deski surfskate, ale jeżeli dalej nie jesteście pewni swojej decyzji to zachęcamy do kontaktu z naszym działem sprzedaży. Wszyscy tutaj jeździmy od lat na deskach surfskate oraz pływamy na surfie, i chętnie podzielimy się naszą wiedzą oraz doświadczeniem.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium